Dziś mija szesnasta rocznica śmierci Anny Strońskiej.

Reporterka, publicystka, prozaiczka, autorka sztuk teatralnych, kolekcjonerka. Urodziła się 14 marca 1931 w Przemyślu. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek, reportaży, opowiadań, szkiców, monodramów, scenariusza do filmu Jana Łomnickiego Jeszcze tylko ten las (1991).
Zarówno w swojej twórczości, jak i aktywności kolekcjonerskiej skupiała się głównie na kwestiach wiejskich społeczności, ludziach z pogranicza kultur, szczególnie żydowskiej. Kolekcjonowała sztukę ludową, sztukę naiwną – malarstwo i rzeźbę, zegary, rzeczy z epoki cesarza Franciszka Józefa, stare pocztówki, kicz jarmarkowy, judaika.
Kolekcja Anny uległa rozproszeniu; część została sprzedana, niewielka część znajduje się u córki, część trafiła do muzeów: POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
O artystkach i artystach, których znała osobiście, m.in. o jednej z najwybitniejszych polskich malarek art brut Marii Wnęk oraz o poszukiwaniu i odkrywaniu przedmiotów Strońska pisała w książkach Tyle szczęścia dla szewców i Palmy w kufrze.
Anna zmarła 5 czerwca 2007 w Warszawie. Jest pochowana w Warszawie, w katolickiej części Cmentarza Prawosławnego.
Mówiła o sobie: Należę do ludzi, których pasjonuje proces przemijania, jeszcze zanim stanie się ich osobistym dramatem. Nasza nietrwałość, nasza kruchość.
Anna Strońska jest jedną z bohaterek Archiwum Historii Kolekcjonerek.