Dziś mija dziewięćdziesiąt druga rocznica urodzin Anny Strońskiej.

Reporterka, publicystka, prozaiczka, autorka sztuk teatralnych, kolekcjonerka. Urodziła się 14 marca 1931 w Przemyślu. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek, reportaży, opowiadań, szkiców, monodramów, scenariusza do filmu Jana Łomnickiego Jeszcze tylko ten las (1991).

We wspomnieniach udostępnionych przez Annę Stoszowską-Coates czytamy o Strońskiej, że „(…) nigdy nie uważała się za kolekcjonerkę. Przeciwnie  – literatura, kontakty, katalogi – nie, to nie ona. Nigdy nie kupowała w antykwariatach. Dla niej liczy się misterium zdobywania…”. Jednak zbieractwo Anny zamieniło się w kolekcję judaików, sztuki ludowej, sztuki naiwnej, zegarów, rzeczy z epoki cesarza Franciszka Józefa, starych pocztówek, kiczu jarmarkowego. Natomiast o poszukiwaniu i odkrywaniu przedmiotów oraz o artystkach i artystach pisała w książkach Tyle szczęścia dla szewców i Palmy w kufrze.

Kolekcja Strońskiej uległa rozproszeniu; część została sprzedana, niewielka część znajduje się u córki Anny Stoszowskiej-Coates, część trafiła do muzeów: POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Anna zmarła 5 czerwca 2007 w Warszawie. Jest pochowana w Warszawie, w katolickiej części Cmentarza Prawosławnego.

Anna Strońska jest jedną z bohaterek Archiwum Historii Kolekcjonerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *